KORUYUCU HEKİMLİK

      Evlerimizde beslediğimiz evcil hayvanları çeşitli viral, bakteriyel ve   paraziter hastalıklardan korumanın en pratik ve ekonomik yöntemi koruyucu   veteriner hekimlik uygulamalarıdır.

 Bu uygulamalar;   viral hastalıklara karşı spesifik aşı uygulamaları, iç ve dış paraziter   enfestasyonlara karşı antiparaziter uygulamalar ve çeşitli çevre koşulları   sebebi ile oluşabilecek bakteriyel hastalıklara karşı yapılan uygulamalar olarak   basitçe özetlenebilir.

Yapılan   uygulamaların başarılı olabilmesi için kullanılan materyallerin kaliteli olması   ve gerekli hijyenik koşullarda yapılması gerekmektedir.

Veteriner hekimlerin   koruyucu hekimlik misyonlarını gerçekleştirebilmesi için siz evcil hayvan   sahiplerinin gereğince bilinçlendirilmesi, yapılması gereken uygulamaların   sizlere açık ve net bir şekilde anlatılması gerekmektedir. Bunun sonucunda   sizlerin de evcil hayvan sahibi olarak hem hayvanınızın hem de sizin sağlığınız   için veteriner hekiminizin size sunmuş olduğu uygulama programına riayet etmeniz   gerekmektedir.

Unutulmamalıdır ki   koruyucu hekimliği gereği gibi yapılan evcil hayvanınız her açıdan daha kaliteli   bir hayat süreceği gibi uzun vadede bu uygulamaları düzenli olarak yaptırıyor   olmak sizin için çok daha ekonomik olacaktır.

Son olarak   unutulmaması gereken nokta; evcil hayvanınızın sağlık karnesine, yapılan   uygulamaların açık bir şekilde işlenmesi ve uygulamayı yapan veteriner hekimin   kaşesinin (“ünvanı, ismi, diploma ve/veya çıkış numarası”), imzasının yapılan   uygulamanın yanında bulunması gerektiğidir.

 

 

 

 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret84137
Hava Durumu