TOXOPLASMOSİS

                                       TOXOPLASMOSİS

      Toxoplasma gondii zoonotik bir parazittir.Dışkı yoluyla oocyst formunda yayılma gösterir.Özellikle kedilerde üreme siklusunu tamamlar.Köpekler de dışkı yoluyla bu parazite maruz kalabilirler.Kedi ve köpeklerde benzer semptomlar gösterir.

      Sentral sinir sisteminde,kaslarda ve visceral organlarda kist formunda görülür.Bradozoit formu kaslarda hayat boyunca yaşayabilir.Oral yolla alındıktan 1-2 hafta sonra hastada diare oluşturabilir.İlk enfeksiyonunu hepatic,pulmoner,sentral sinir sistemi ve pankreas dokuda oluşturur. Transplesantal(anneden yavruya) bulaşmalarda yavru kedilerde pulmoner ve hepatic nedenlerle ölüm şekillendirir.

    Klinik semptomları: Akut dönemde iştahsızlık,halsizlik,kusma ,icterus,ateş ve ateşi takiben hipotermi,dispne(nefes almada güçlük) görülür.Kronik dönemde diare(ishal),ateş,kilo kaybı,ataksi,titreme,pankreatit,posterior uveit görülür.

Kliniğimizde kan testi ile hastalarımıza teşhis  konulup tedavisi gerçekleştirilmektedir.Ayrıca yine kan testi ile hastalığı daha önce geçirmiş ya da geçirmemiş olduğunu tespit edebiliyoruz.

Veteriner Hekim

Gizem Türkyüz

Artemis Veteriner Kliniği

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret84177
Hava Durumu